Вхід на сайт

Пошук

Наше опитування

Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 8

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0




Понеділок, 21.07.2025, 13:24
Вітаю Вас Гість | RSS
Персональний сайт Лариси Бодяко
Головна | Реєстрація | Вхід
Каталог файлів


Головна » Файли » Уроки

Конспект уроку
[ Викачати з сервера (638.0 Kb) ] 23.11.2015, 21:05
Тема. Рей Дуглас Бредбері (1920-2012). «Усмішка». Тривога за руйнування духовних цінностей в оповіданні.

Мета уроку: розкрити на прикладі тексту духовне зубожіння суспільства; пояснити зміст понять «краса», «мистецтво», «цивілізація», «духовність», «абсурд», «новела»;
формувати певну відповідальність людини за свої вчинки;
поповнювати словниковий запас, вдосконалювати комунікативні навички;
розвивати творчу уяву, мислення, акторські здібності;
виховувати художній смак учнів, відчуття прекрасного та найкращі моральні, духовні якості.
Тип уроку: урок-діалог
Обладнання: ноутбук, ілюстрації, портрет Бредбері, репродукція Леонардо да Вінчі “Джоконда”, малюнки.

Хід уроку
Краса врятує світ…..
Ф.Достоєвський
I. Організаційний момент. Повідомлення теми та мети уроку
II. Мотивація навчальної діяльності
1. Робота з епіграфом
Слово вчителя:
- Як ви гадаєте, чи співвідноситься записаний нами епіграф з темою уроку?
(Міркування учнів щодо доречності епіграфу).
2. Порівняльно-історична довідка.
«Рей Дуглас Бредбері та Леонардо да Вінчі– люди-легенди»
Леонардо да Вінчі та Рей Бредбері... Між цими двома митцями лежить велика відстань довжиною у п'ять віків. Один із них жив у XV столітті, в Італії, був представником славетної епохи Відродження. А другий - жив у XX столітті, в Америці, писав фантастичні оповідання і романи, розвиваючи найсучасніші напрями літератури. Вони були досить різними. Леонардо да Вінчі цікавився не тільки живописом, але й архітектурою, наукою, технікою. А Рей Бредбері усе своє життя віддав мистецтву слова. Л. да Вінчі вабило реальне життя людей, анатомія їх тіла і способи правдивого відображення їх духовного буття в мистецтві. А Р. Бредбері прагнув зазирнути в прийдешнє і побачити, якими стануть люди в наступному тисячолітті, куди прямує людська цивілізація і що нас чекає через кілька століть...
Живучи в різних віках, у різних кутках земної кулі, маючи різні погляди й уподобання, Леонардо да Вінчі та Рей Бредбері мають схожість: їхня увага завжди була прикута до життя людини та людства, вони пильно вдивлялися в душу особистості, шукаючи там відповіді на пекучі питання доби. Окрім того, попри всі відстані їх ще поєднала "Джоконда" - видатний шедевр епохи Відродження (учитель показує репродукцію картини). Написана приблизно в 1503 - 1505 рр. великим Леонардо да Вінчі, вона надихнула через п'ять століть Рея Бредбері на створення оповідання "Усмішка", він немовби "оживив" її у майбутньому, створивши власний шедевр, тільки вже не живописний, а літературний.
- Для чого ж Бредбері в своєму оповіданні звертається до картини Леонардо да Вінчі?
- Яка роль цих перегуків між минулим і прийдешнім?
- Які ідеї свого великого попередника хотів нагадати сучасникам Рей Бредбері і що нового він сказав у своєму творі?..
- Щоб дати відповідь на ці запитання, нам треба дізнатися про секрети художньої творчості Леонардо да Вінчі та Рея Бредбері.
ІІІ. Емоційне заглиблення в картину
1. Презентація картини Леонардо да Вінчі «Мона Ліза» ( див. додаток №2, 3, 6творчий проект «Леонардо да Вінчі»)

 Інтерактивне опитування
- Ваше перше враження від сприйняття картини?
- Чим вона вас здивувала, можливо, комусь полотно і не сподобалося?
- Як ви гадаєте, що бачить Мона Ліза, сприймаючи світ з полотна Леонардо до Вінчі?
(Міркування учнів по даних питаннях)

2. Виступи групи мистецтвознавців
1-й мистецтвознавець:
В 1503 році великим художником Леонардо да Вінчі була створена картина «Мона Ліза» чи «Джоконда» - психологічний портрет жінки. Давайте поглянемо на шедевр митця.
2-й мистецтвознавець:
Прошу звернути увагу на фон: голубі далекі гори, бурхливі гірські річки, зліва – міст через річку. На фоні цього пейзажу жінка, спокійна, врівноважена. Невловимий погляд і ледь помітна посмішка, голова покрита вуаллю. Сприймали "Джоконду" теж по-різному. Протягом віків ставлення до неї змінювалося. Одні вважали її красунею, інші - потворною, треті - мстивою, четверті - доброю і т.п. Джоконду називали чоловіком і жінкою, реальною людиною і інопланетянкою, молодою і старою, гарною і потворною, доброю і злою. Тобто вона - в одному образі - уособила все людство з його минулим і майбутнім, жіночим і чоловічим началами, миттєвим і вічним і тривалою боротьбою між Добром і Злом. Те, що в "Таємній вечері" Леонардо да Вінчі показав в різних персонажах, тут поєдналося воєдино. У цьому, мабуть, і криється велика таїна "Мони Лізи". Завдяки узагальненню (характерній особливості творчості художника) Джоконда сприймається як образ людини взагалі, і кожний бачить в ній те, що йому близьке, що його хвилює, що йому болить...
3-й мистецтвознавець:
Дотепер неясно, кого відобразив великий художник. По офіційній версії перед нами портрет жінки – мешканки Флоренції Мони Лізи Герардини, що його замовив художнику її чоловік Франческо дель Джоконда. Дехто називає імена інших відомих жінок тієї епохи.
Існує думка, що в «Джоконді» художник відобразив свій душевний стан. Навіть її високий лоб, відсутність брів називають інколи «лоб Леонардо да Вінчі». Леонардо ніби промовляє до нас з картини: «Я не той, за кого себе видаю, ось я справжній!»

ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.
1. Робота з текстом новели «Усмішка».
Проблемне запитання до учнів:
- Чому ми звертаємось сьогодні до американського письменника Рея Дугласа Бредбері (див. додаток №1) і проблем американської літератури?
- Чому саме американський письменник обрав такий такий жанр як новела?
- Чому саме це полотно стало “святом” для персонажів твору?

2. Словникова робота.
Літературознавці з’ясовують значення слів: «краса», «мистецтво», «цивілізація», «духовність», «абсурд», «новела».

3. Бесіда з учнями по змісту новели:
- Якими ви уявляєте міста після атомного бомбардування? (див. додатки, відеоряд).

4. Випереджувальне завдання №2
(Заздалегідь була дана робота групі учнів створити фрагмент кінострічки за мотивами новели Р.Д. Бредбері «Усмішка»)
Сценарій
Осінь 2061 р. Холодно. Велике місто. Точніше те, що від нього залишилося після атомних бомбардувань. Між руїн будівель утворилася довжелезна черга. Обірвані, голодні, злі люди не можуть дозволити собі погрітися.
6. Бесіда з учнями по змісту новели:
- Що вже знав про картину Грісбі, людина з черги?
- Що вже знав про картину Том?
- Як Грісбі пояснює Тому, чому всі повинні плювати на картину?
- В чому Грісбі бачить перешкоду на шляху до щасливого життя? - Чи погоджуєтеся ви з ним?
7. Робота групи учнів-текстологів.
Учні зачитують слова людини з черги, яка виступила на захист цивілі¬зації.
- Чому Том не міг плювати?
- Чим можна пояснити вчинок Тома? Чи доречні тут слова „ Сила мистецтва"?
- Як ви розумієте ці слова?
- Від чого застерігає людей Рей Бредбері?

V. Узагальнення вивченого на уроці
1. Вчитель підводить до висновку.
Люди не почули заклику фантаста про дбайливе ставлення до цивілізації і прийшли до трагедії Чорнобиля в 1986 році. А скільки Чорнобилів духовних! Але ми разом з письменником сподіваємось, що з'явиться тямовита людина, яка підлатає цивілізацію. Людина з душею...
Своєю усмішкою письменник висловлює свої оптимізм, віру в те, що усмішка Джоконди завжди хвилюватиме душі людей. А це запорука їх душевного здоров'я, земної цивілізації. Рей Бредбері переконаний, що науково - технічний розвиток обов'язково може супроводжуватись розвитком духовним.
Згадайте фільм „ Зоряні війни”. Адже Бредбері впевнений - у людства є надія, є й майбутнє. Таким чином людина з її духовним світом і розвиненим поняттям краси повинна врятувати світ.
2. Виразне читання вчителем вірша Ліни Костенко.
Минають фронди і жиронди,
Минає славне і гучне.
Шукайте посмішку Джоконди –
Вона ніколи не мине
Любіть травинку і тваринку,
І сонце завтрашнього дня,
Вечірню в попелі жаринку,
Шляхетну інохідь коня.
Згадайте в посміху вагона
В невідтворності зникань,
Як рафаелівська Мадонна
У вічі дивиться вікам.
В епоху спорту і синтетики
Людей велика ряснота
Нехай тендітні пальці етики
Торкнуть вам серце і вуста.
VІ. Підведення підсумків
Нагородження дипломами за найкращий фантастичний проект

VІІ. Домашнє завдання
Скласти питання для інтерв’ю з письменником щодо новели «Усмішка»
Категорія: Уроки | Додав: larisa-bodyako
Переглядів: 1845 | Завантажень: 79 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar

Copyright MyCorp © 2025